Jakie ubranie robocze dla stolarza?

Jakie ubranie robocze dla stolarza

Nie ma co zaprzeczać temu, że każdy fach łączy się z różnego rodzaju warunkami pracy. Czasami mowa tylko o zmiennym komforcie, czasami nawet o niebezpieczeństwach związanych z wykonywanymi zadaniami. Dlatego też zadbanie o odpowiedni strój, który doskonale sprawdzi się podczas pracy to jedna z podstaw odpowiedniego przygotowania.

Jak wygląda praca stolarza?

Stolarstwo to nadal fach, który może zapewnić ciekawy rozwój zawodowy, jak i znów coraz bardziej pożądany. W erze „jednorazowych” mebli z marketów i sieci sklepów, które w większości idą na ilość, a nie na jakość, pojawia się duża liczba klientów szukająca solidnych, eleganckich, dopasowanych indywidualnie do wnętrza mebli. Dlatego też stolarze nie mogą utyskiwać na zbyt małą ilość zleceń.

Praca stolarza łączy się z obróbką materiałów przez wiele narzędzi, które w niedoświadczonych rękach mogą być niebezpieczne, a i profesjonalne ich używanie, nie zawsze jest do końca całkowicie komfortowe i niezagrażające zdrowiu. Szlifierki, piły, wiertarki – to wszystko sprzęt, który podczas używania z odrobiną nieuwagi może nawet długofalowo wpływać na zdrowie. Same warunki pracy także należą do tych, które nie mogą być nazwane komfortowymi i w pełni bezpiecznymi. Drzazgi różnej wielkości i ciągły hałas męczą i mogą powodować przykre konsekwencje, a to dopiero początek długiej listy zagrożeń…

Przed czym powinno chronić ubranie robocze dla stolarza?

Wybierając odpowiedni strój roboczy dla stolarza, należy na początek dobrze zastanowić się, w jakich aspektach musimy chronić jego zdrowie i jak zapewnić mu komfort. Zacząć więc trzeba od zdania sobie sprawy z podstawowych zagrożeń.

Kurz, trociny, drzazgi, a także opary farb, bejc, lakierów. Wdychanie tego typu unoszących się w powietrzu substancji to prosta droga do problemów z układem oddechowym oraz podrażnieniem błon śluzowych. Praca w odpowiedniej masce może zapobiec wielu problemom. Podobnie zarówno te większe, jak i mniejsze fragmenty drzazg mogą z łatwością trafić z dużą siłą w oko, powodując często fatalne w skutkach problemy. Okulary ochronne razem z maską to podstawa ochrony twarzy stolarza.

Ostre narzędzia wykorzystywane w stolarstwie, to nie tylko ryzyko zacięcia, czy powierzchownych ran, ale i głębokiego uszczerbku na zdrowiu. Dlatego też całe ubranie stolarza, począwszy od rękawic, przez odzież, aż do obuwia powinno chronić ciało przed łatwym przecięciem w momencie kontaktu z piłą, szlifierką czy innymi maszynami stolarskimi.

Elementy stroju roboczego stolarza.

Kompletując ubranie robocze dla stolarza, pamiętajmy więc o poniższych elementach.

Maska przeciwpyłowa – specjalna, profesjonalna przeznaczona dla tego typu prac posiadająca odpowiednie filtry chroniące przed unoszącymi się w powietrzu szkodliwymi substancjami i fragmentami unoszącymi się w powietrzu po obróbce drewna. Jednocześnie musi ona zapewnić w pełni swobodne oddychanie.

Okulary ochronne – z szerokim polem widzenia, przejrzyste, zabezpieczające oczy także od strony bocznej. Dobrze sprowadzają się okulary z nakładkami antypoślizgowymi na zausznikach i nosie, aby nie zsuwały się podczas pracy z pochyloną głową.

Rękawice stolarskie – wykonane z solidnych, nowoczesnych, odpornych na przetarcia i przecięcia materiałów, a jednocześnie na tyle cienkie, aby zapewniały możliwości jak największej precyzji wykonywanej pracy.

Buty robocze – podobnie jak rękawice z odpornych na przecięcia materiałów, solidną podeszwą i wzmacnianych metalem podnoskach. Dobrze też, aby były to buty około 1 rozmiar większe niż stopa, gdyż praca stolarza to w większości praca stojąca, mocno wpływająca na stopy i może ona sprawiać, że pod koniec stają się one opuchnięte.

Nauszniki lub zatyczki do uszu – chronią słuch stolarza szczególnie, że czasem praca przy piłach i szlifierkach to zbyt duża głośność przez zbyt długi czas, niż pozwalają na to przepisy.

Ubranie robocze – bluzy i spodnie, po raz kolejny ze wzmacnianych materiałów. Dobrze, gdy posiadają dużą ilość różnego rodzaju kieszeni, które usprawnią pracę fachowca.

Kask – przydatny w pracy w pomieszczeniach, gdzie istnieje niebezpieczeństwo upadku narzędzi i maszyn z wysokości lub elementów, w które można uderzyć głową podczas wykonywanej pracy.