Zastosowanie maseczek przeciwwirusowych FFP3, FFP2 oraz KN95 - kiedy, jak i gdzie?

Ostatnie miesiące sprawiły, że niemal każdy co najmniej kilkanaście razy usłyszał o różnego rodzaju maseczkach. Należałoby tę wiedzę uporządkować. Powszechnie mówi się, że najlepszą ochroną dla dróg oddechowych jest stosowanie materiałowego zakrycia ust i nosa. Stosowano także przyłbice, ale z powodu niskiej skuteczności odradza się korzystanie z nich. Dlatego też warto poruszyć zastosowanie maseczek przeciwwirusowych FFP3, FFP2 oraz KN95. Każdy powinien znać kluczowe różnice pomiędzy tymi oznaczeniami. Od tego może zależeć twoje życie i zdrowie. W takim razie, w poniższym tekście poruszymy kluczowe aspekty i skuteczność tych produktów.

Maseczki FFP2 - skuteczne, ale nie przeciwwirusowe. Gdzie je prawidłowo stosować?

Zastosowanie maseczek FFP2 może przynieść tobie wiele korzyści. Musisz jednak pamiętać, że te produkty nie wykazują skuteczności w pochłanianiu patogenów. Chronią cię za to w zupełnie inny sposób. Są to nakrycia ust i nosa stosowane w przemyśle ciężkim, górnictwie lub miejscach intensywnie zapylonych. Zalecane są, gdy wartość dozwolona substancji w powietrzu nie przekracza dziesięciokrotności. Dają one 94% skuteczności pochłaniania niebezpiecznych cząstek z powietrza. Są to jednak głównie aerozole, dym oraz pył. Ich stosowanie znacząco zmniejsza ryzyko chorób płuc, oskrzeli i górnych dróg oddechowych. W długiej liście zalet nie ma ani słowa o zwalczaniu zagrożenia biologicznego. Na szczęście, patogeny zwalczają inne maski.

Maseczki FFP3 - wyższy poziom skuteczności. Czy chronią przed wszystkim?

Zastosowanie maseczek przeciwwirusowych FFP3 jest dużo szersze niż w modelach, o których pisaliśmy powyżej. Stosując te produkty, zabezpieczysz się skutecznie przed pyłem, zanieczyszczeniami wilgotnymi oraz smogiem znacznie lepiej, niż w przypadku masek FFP2. Ponadto, ochronią cię przed cząstkami radioaktywnymi, żrącymi i chemicznymi. Posiadają lepsze parametry pochłaniania, bowiem zatrzymują 99% szkodliwych czynników. Ich specyfikacja pozwala na pracę w przestrzeni, w której zanieczyszczenia przekraczają normy aż 30-krotnie. Co zapewne jest najważniejsze, powstrzymują patogeny, takie jak wirusy, bakterie i grzyby.

KN95 - maseczki powstrzymujące 95% zanieczyszczeń z powietrza

Maseczki KN95 to skuteczna ochrona przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Są to jedne z najpopularniejszych modeli używanych powszechnie. Prawdopodobnie z nimi spotykasz się najczęściej. Jest to spowodowane tym, że swoją łatwą dostępność łączą z wysoką skutecznością. Symbol KN95 to chińskie oznaczenie, które pozwoli ci potwierdzić, że dana tkanina zatrzymuje 95% zanieczyszczeń z atmosfery. Są to między innymi smog, dym, pyły, cząstki stałe i drobiny wody. Nie są tak skuteczne jak modele oznaczone FFP3, ale w zupełności wystarczają do codziennego użytku podczas pandemii.

Prawidłowe noszenie maseczki - oczywista oczywistość?

Bez względu, jakie zastosowanie maseczek przeciwwirusowych FFP3, FFP2 oraz KN95 jest dla ciebie najpraktyczniejsze, musisz pamiętać o wszystkich zasadach bezpieczeństwa. Po pierwsze, taki dodatek działa prawidłowo tylko wtedy, gdy ściśle przylega do twarzy i trwale zakrywa usta i nos. Permanentna ochrona jest szczególnie ważna w pomieszczeniach zamkniętych. To właśnie w nich patogeny i zanieczyszczenia utrzymują się najdłużej w powietrzu. Pamiętaj także o odpowiednim dopasowaniu kroju do budowy głowy. Odpowiednie nagięcie metalowych profili pozwoli ci to zrobić w ciągu kilku sekund. Mało kto wie, że osoby z zarostem mogą mieć problem z prawidłowym użytkowaniem maseczek. Jeśli więc jesteś szczęśliwym posiadaczem brody, musisz zwrócić na to szczególną uwagę. Na szczęście, nie będzie potrzebne przymusowe golenie, ale warto zaopatrzyć się w modele odpowiednio większe, zakrywające cały zarost.

Czy zastosowanie maseczek przeciwwirusowych FFP3, FFP2 oraz KN95 daje jakiekolwiek efekty?

W powyższym tekście wielokrotnie mówiliśmy o skuteczności stosowania maseczek przeciwwirusowych FFP3, FFP2 oraz KN95. Wykazują one doskonałe parametry i przepuszczają zaledwie kilka procent zanieczyszczeń. Podobnie jest z powietrzem wydychanym. W większości przypadków pochłaniają aerozol w wydychanym powietrzu, co skutecznie zabezpieczy osoby z twojego otoczenia. Jeżeli masz wątpliwości co do efektów stosowania maseczek, to zwróć uwagę na listę zawodów, w których są one obligatoryjne. Skoro chronią pracowników zakładów chemicznych, górników, lekarzy, lakierników, stolarzy oraz osoby pracujące przy produktach radioaktywnych, to także będą wystarczające w twoim życiu codziennym.

Jakie stosować maseczki przeciwwirusowe FFP3, FFP2 oraz KN95?

Do codziennego zastosowania polecamy maseczki FFP2 oraz KN95. Wykazują one wystarczające parametry w każdym aspekcie. Na otwartej przestrzeni, w sklepach oraz w komunikacji miejskiej sprawdzą się doskonale. Jeżeli pracujesz z ludźmi lub przebywasz w szpitalach, warto zabezpieczyć się za pomocą produktu oznaczonego FFP3. Da ci to zdecydowanie większe bezpieczeństwo.

Długotrwałe stosowanie maseczek przeciwwirusowych FFP3, FFP2 oraz KN95 - jakie są zagrożenia?

Zastosowanie maseczek przeciwwirusowych FFP3, FFP2 oraz KN95 może prowadzić do pewnych niewielkich niedogodności. Osoby zdrowe będą odczuwać delikatny dyskomfort, do którego można się przyzwyczaić. Nie różni się on niczym od tego, który przydarza się przy stosowaniu popularnych masek antysmogowych. Niektórzy, chorujący na astmę lub inne dolegliwości dróg oddechowych, będą spotykać się z przejściową dusznością. Jest to jednak daleko mniej groźne niż zakażenie koronawirusem. Największe niebezpieczeństwo niesie ze sobą przewlekłe użytkowanie jednego produktu, który już po pierwszym dniu może być siedliskiem różnych bakterii. Dlatego pamiętaj, aby maski jednorazowe wyrzucać po kilku godzinach stosowania, a wyroby wielorazowe prać i prasować. To je wyjałowi w najlepszy, możliwy w domowych warunkach sposób.