Przydział odzieży roboczej - czy rozporządzenie coś o tym wspomina?

Każdy wielokrotnie słyszał o liście obowiązków jakie posiada pracownik wobec swojego pracodawcy. Sumienne wykonywanie zadań, działanie na korzyść firmy, punktualne stawianie się w miejscu wyznaczonym przez przełożonego. Oczywiście, szczegółowa lista jest zdecydowanie dłuższa i składają się na nią obowiązki ustawowe oraz te wynikające wprost z regulaminu. Powinieneś jednak pamiętać, że twój szef ma także całkiem długą listę punktów, które powinny być przestrzegane wobec ciebie. Jednym z nich jest przydział odzieży roboczej. Rozporządzenie to znajdziesz w kodeksie pracy art. 237. Znajdują się tam szczegółowe sytuacje i wskazówki. Jak więc stosować te zapisy w praktyce? Oto kilka porad, które uznaliśmy za najtrafniejsze.

Przydział odzieży roboczej - rozporządzenie chroni pracodawcę czy pracownika?

Na początek warto ustalić zasadniczy fakt. Zapisy prawne mają na celu zabezpieczyć stronę narażoną na większe konsekwencje. W naszym systemie prawnym jest to zdecydowanie pracownik. Więc jeżeli masz wątpliwości czy opierać się na ustawie, to zupełnie niepotrzebnie. Z całą pewnością znajdziesz w niej punkty, które będą dotyczyć twojej sytuacji. Ogólny zamysł rozporządzenia o przydziale odzieży roboczej polega na nałożeniu obowiązku na pracodawcę. Orzeka on o wyposażeniu pracownika w niezbędne wyposażenie, które pozwoli mu pełnić obowiązki służbowe. Oczywiście, jak wiele polskich ustaw, także i ta jest napisana językiem topornym i niejasnym. Postaramy się więc zaznaczyć kilka najważniejszych punktów.

Czy się stoi czy się leży - czy każdemu się należy?

Przydział odzieży roboczej nie należy się każdemu pracownikowi. Rozporządzenie mówi jasno, w jakich sytuacjach powinno się wyposażyć zatrudnionego. Wytycza dwie główne ścieżki interpretacji przepisów. Pierwsza sugeruje, że powinno zaistnieć zagrożenie zużycia, zniszczenia bądź zabrudzenia ubioru własnego pracownika. Druga mówi o tym, że powinny zaistnieć przesłanki techniczne lub technologiczne, które uniemożliwiają używanie zwykłego ubioru. Jak to wygląda w praktyce? Nauczyciel fizyki w technikum otrzyma fartuch i rękawice, mechanik - kombinezon z zapięciem na pas narzędziowy, a pracownik biurowy pozostanie z niczym. Oczywiście, szczegóły pomiędzy stanowiskami mogą determinować zupełnie inne potrzeby, a co za tym idzie, inny przydział. Dodamy jeszcze, że nawet jeśli nie istnieje obowiązek ustawowy, to pracodawca z własnej woli może zafundować takie dodatki. Nic nie stoi ku temu na przeszkodzie.

Nie myl pojęć! Odzież robocza i odzież ochronna - czy czymś się różnią?

Żeby dobrze zrozumieć rozporządzenie mówiące o przydziałach odzieży, musisz pamiętać o różnicy pomiędzy odzieżą roboczą i ochronną. Ta pierwsza zawiera w sobie fartuchy, uniformy, nakrycia głowy i wszystkie inne dodatki, które zabezpieczają przed zabrudzeniami i uszkodzeniami ubrań pracownika. Produkty ochronne to zupełnie inna kategoria. Są to gogle, wzmacniane buty czy szelki chroniące przed upadkiem. Łączy je to, że zabezpieczają człowieka, są przy tym także dużo solidniejsze. Zakres ochrony wychodzi daleko poza bród i niedogodności wynikające z pracy.

O czym pamiętać przy przydziale odzieży roboczej?

Najistotniejsza jest tabela przydziału odzieży roboczej. Powinieneś dostać ją do ręki od razu w dniu zatrudnienia. Znajdują się w niej niezbędne informacje, które pomogą ci określić, jakie produkty są zagwarantowane na twoim stanowisku pracy. Mogą się na niej znaleźć zarówno produkty ochronne, jak i robocze. Co ważne, nie ma z góry narzuconego standardu. Każda firma może podchodzić do tego nieco inaczej. Duża dowolność występuje w szczególności w przypadku odzieży. Środki ochrony są ściśle określone, bo mają zabezpieczać cię przed wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami.

Dokumenty powstają na złe czasy - warto zabezpieczyć się na wszelki wypadek

Warto pamiętać, że razem z tabelą przydziału powinno stworzyć się protokół zdawczo-odbiorczy. Każdy pracownik, w tym ty, powinien obejrzeć każdy produkt pod kątem zużycia i jakości wykonania. Następnie, wszystkie uwagi nanieś na papier i dopiero wtedy przyjmij wyposażenie. Takie postępowanie chroni obydwie strony. W wypadku zużycia, zgubienia lub kontroli, każdy może sprawdzić co, kiedy i w jakim stanie było wydane.

Czy pracodawca może zmienić przydział odzieży roboczej? Odpowiedź: to zależy

Te zależności na linii pracodawca - pracownik są bardzo złożone. Podobnie jest w przypadku przydziału odzieży roboczej. Rozporządzenie nie narzuca jasno, jakie produkty powinien dostarczyć przełożony, zgodnie z założeniem, że każde stanowisko pracy jest inne. Jednak jeśli uważasz, że czegoś ci brakuje, możesz sprawdzić, jakie sugestie ustawa podaje w swoich zapisach. Z takim dokumentem możesz udać się do swojego szefa i poprosić o zwiększenie przydziału. Oczywiście, nie ma gwarancji, że zostanie ona spełniona. Jednak warto próbować, większość firm wsłuchuje się w głos pracowników, zwłaszcza, że niskie bezrobocie im sprzyja.

Dbanie o przydział odzieży roboczej - jak to wygląda w praktyce?

Przy odbieraniu przydziału odzieży roboczej, dowiesz się na jak długo przypadnie ci ona w udziale. Rozporządzenie także i w tym temacie nie mówi jasno. W zależności od stanowiska, będzie to od kilku do kilkunastu miesięcy. Do tego dochodzi temat prania ubioru. Pamiętaj, że twój szef ma obowiązek utrzymania go w czystości. W związku z tym, ma dwa wyjścia. Albo inwestuje w pralnię i sam zabezpiecza ten temat, albo dogaduje się z tobą i wypłaca ci odpowiedni dodatek do pensji. Jest on ustalany zawsze indywidualnie i nie jest określony w ustawie. Możesz go więc traktować jak niewielką premię do pensji. Pamiętaj, w takim przypadku nie musisz przedstawiać żadnych rachunków czy kosztów jakie poniosłeś, ale twoja odzież powinna być nienagannie czysta.