Jakie rękawiczki do oleju?

Rękawice ochronne są stosowane w różnych branżach. W zależności od przeznaczenia mają znaczące różnice w materiałach z jakich są wykonane. Takie podstawowe często są także wykorzystywane na co dzień, na przykład podczas domowych prac porządkowych.

Praca z substancjami chemicznymi wymaga specjalnego zabezpieczenia dłoni. Kontakt z nimi bezpośrednio na skórę może powodować podrażnienia i stany zapalne, a także inne nieprzyjemne komplikacje. Jakie rękawice są odpowiednie do prękawiracy z olejami?

Rękawice ochronne – jakie są dostępne?

Różne rodzaje rękawiczek ochronnych są przeznaczone do konkretnych prac. Są one najczęściej wykonane z lateksu, nitrylu czy winylu. Te pierwsze są najczęściej wykorzystywane w branży kosmetycznej czy medycznej. Warto tu zaznaczyć, że są one jednorazowe. Są tanie i ogólna dostępne, jednak spora wadą jest to, że lateks często wywołuje uczylenie. Rękawiczki nitrylowe są bardziej odporne niż te poprzednio wspomniane. Za to ich wadą jest mniejsza rozciągliwość. Rękawice winylowe poza tym, że chronią przed czynnikami mikrobiologicznymi, to charakteryzują się też odpornością na oleje i inne substancje.

Jakie rękawice do pracy z olejem?

W przypadku niektórych substancji, podczas pracy z nimi wymagane jest szczególne zabezpieczenie ciała. Dotyczy się to nie tylko zakrytych ramion i całych nóg, ale też rękawic ochronnych.  Są to najczęściej rękawice nylonowe, które są pokryte podwójną warstwą nitrylu. Takie rękawice muszą też umożliwiać sprawne operowanie dłońmi, podczas pracy z różnymi narzędziami.

Oto kiedy takie rękawice są potrzebne:

l    w pracy mechanika;

l    podczas prac konserwatorskich urządzeń i maszyn;

l    w pracy stolarza;

l    w przemyśle chemicznym;

l    w przemyśle paliwowym;

l    dla pracowników stacji paliw;

l    w produkcji nawozów.

Takie rękawice znajdą zastosowanie także podczas prac w mokrym środowisku. To dobre zabezpieczenie dłonie przy kontakcie z wapnem, nawozami czy innym opryskiem.

Normy jakości

Oczywiście odpowiednia odzież robocza, w tym także rękawice ochronne muszą posiadać odpowiednie atesty i spełniać normy. Część z wymogów jest regulowana przepisami BHP, niektóre z nich dodatkowo mogą wymagać pracodawcy. Wszystko to ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa. Rękawice jakie są przeznaczone do pracy, gdzie osoby mogą mieć kontakt z substancjami oleistymi muszę być wykonane z odpowiednich materiałów, nie przepuszczać wody. W tym temacie nie warto oszczędzać, bo w każdej pracy, bez względu na warunki w jakich się pracuje, bezpieczeństwo jest ważne.

Nitryl – materiał przyjazny dla skóry

Rękawice, które są pokryte nitrylem, w przeciwieństwie do tych lateksowych nie wywołują podrażnień. To dobra alternatywa dla tych, których właśnie lateks uczula, powodując swędzenie i zaczerwienienie. Sam nitryl jest syntetyczną pochodną kauczuku. Jego gumowa powierzchnia sprawia, że przedmioty chwytane przez rękawice nie ślizgają się, co znowu przekłada się na komfort pracy. Sam materiał jest też dość długo żywotny. Ale żeby takie rękawice spełniały funkcje ochronne, należy pamiętać, o ich regularnej wymianie. Jeśli pojawią się w nich nawet niewielkie przetarcia, należy je niezwłocznie wymienić na nowe.

Zagrożenie dla skóry

Kontakt z substancjami oleistymi czy chemicznymi może wiązać się z licznymi problemami skóry. Dlatego odpowiednia higiena i ich zabezpieczenie rękawicami jest takie ważne. Najczęściej u osób, które pracują z takimi substancjami pojawia się zaczerwienienie, uczulenie, świąd, a także stany zapalne. Dbając o higienę i zabezpieczenie, można tego uniknąć.