Czym się różnią rękawice nitrylowe od lateksowych?

Jednorazowe rękawiczki są w obecnych czasach nasilenia różnych epidemii jednym z podstawowych zabezpieczeń przed zarazkami w wielu branżach. Jak wybrać te najlepsze dla Ciebie? Czy powinny być to rękawiczki nitrylowe czy lateksowe?

O zaletach oraz wadach obu tych rodzajów rękawiczek jednorazowych dowiesz się wszystkiego z kilku poniższych akapitów. Dzięki temu dokonasz świadomego wyboru, który umożliwi Ci wygodną i bezproblemową pracą w każdej branży, w której takie rękawiczki są konieczne lub po prostu bardzo przydatne.

Rodzaje rękawiczek jednorazowych

Na rynku można spotkać cały szereg rękawiczek jednorazowych wykonanych z kilku podstawowych materiałów. Zazwyczaj są to rękawiczki jednorazowe:

·         lateksowe;

·         nitrylowe;

·         winylowe;

·         winylowo-nitrylowe;

·         gumowe;

·         foliowe.

Każdy z tych rodzajów rękawiczek jednorazowych posiada pewne zalety, ale także istotne wady. Tam, gdzie chodzi o zachowanie wysokiej sterylności stosowane są przed wszystkim rękawiczki lateksowe, nitrylowe i winylowe. Gumowe rękawiczki są częściej wybierane do sprzątania i rzadko są one spotykane w wersji jednorazowej. Rękawiczki jednorazowe foliowe są często używane w sklepach i gastronomi, gdzie są udostępniane klientom. Są bardzo tanie, ale służą rzeczywiście tylko przez chwilę i zaraz zachodzi konieczność ich wyrzucenia. Dlatego zazwyczaj wybór pada na jedne z rękawiczek z wytrzymałych i cienkich materiałów takich jak lateks, nitryl czy winyl.

Rękawiczki jednorazowe – nitrylowe

Rękawice jednorazowe nitrylowe są wykonane z materiału jakim jest NBR, czyli kauczuk butadienowy-akrylowy. Materiał ten jest bardzo elastyczny i wykonane z niego rękawiczki są cienkie. Dzięki temu są bardzo chętnie wybierane zamiast rękawic lateksowych. Nie powodują one uczuleń i są odporne na krótkotrwałe oddziaływanie tłuszczów. Są więc stosowane chętnie zarówno w punktach medycznych, kosmetycznych jak i również do sprzątania. Nie sklejają się tak jak rękawiczki lateksowe, więc są dostępne w wersji bezpudrowej. Rękawice nitrylowe są również dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co pozwala dobrać je do ubioru pracowników czy wystroju wnętrza, w którym oni pracują.  

Rękawiczki jednorazowe – winylowe

Rękawice winylowe wykonane są z polichlorku winylu, czyli bardzo popularnego PVC. Materiał ten jest jednak wyraźnie mniej elastyczny i bardziej podatny na uszkodzenia niż nitryl. Właśnie dlatego ten typ rękawic cieszy się mniejszym zainteresowaniem nabywców. Te wady są rekompensowane zazwyczaj wyraźnie niższą ceną od rękawic nitrylowych. W mniej wymagających pracach czy bardzo krótkiej potrzebie ich użycia mogą być atrakcyjną alternatywą. Ten typ rękawic także występuje w wersjach bezpudrowych.

Rękawiczki jednorazowe – lateksowe

Tradycyjne rękawice wykonane z lateksu. Ich niewątpliwą zaletą jest bardzo duża rozciągliwość, oznacza to, że wszelkie czynności wykonuje się w nich łatwiej. Prościej jest także trafić z rozmiarem rękawic. Główną wadą rękawic lateksowych jest ich zapach, który pozostaje na rękach przez długi czas po ich użyciu. Kolejnym problemem mogą być reakcje uczuleniowe u osób korzystających z takich rękawic. Uczulać może zarówno lateks jak i puder, który musi byś stosowany, aby cienkie rękawice nie ulegały sklejeniu. Lateks także jest materiałem najmniej odpornym na tłuszcze, więc w zastosowaniach, gdzie jest z tłuszczem duży kontakt nie będzie to najlepszy wybór. Rękawice z lateksu są za to w pełni biodegradowalne, więc z punktu widzenia ekologii są najwłaściwszym wyborem.

Rękawiczki jednorazowe – winylowo-nitrylowe

Ten typ rękawic jednorazowych łączy zalety rękawic z winylu i nitrylu. Dzięki temu rękawice są wytrzymałe, tak jak winylowe oraz elastyczne, tak jak nitrylowe. Są również zazwyczaj tańsze od rękawic całkowicie nitrylowych. Dlatego mogą być dla nich ciekawą alternatywą i są często wybierane przez kupujących.

Rękawiczki jednorazowe – podsumowanie

Jeżeli potrzebujesz w swojej działalności rękawic jednorazowych to możesz skorzystać z każdego opisanego powyżej typu. W przypadku, gdy z rękawic korzysta w Twojej firmie wiele osób to lepiej jest zamówić rękawice nitrylowe, aby mieć pewność, że nikt nie dostanie uczulenia. Pamiętaj wtedy także o zamówieniu różnych rozmiarów rękawic. Zazwyczaj dostępne są one w 3, 4 lub 5 rozmiarach. Są to poczynając od najmniejszego rozmiary oznaczone jako XS, S, M, L i XL.