Krótkie spodenki w pracy a BHP

Zwłaszcza w sezonie letnim, krótkie spodnie są podstawą naszej garderoby. Komfort ich noszenia jest o wiele większy, a wybierając przewiewne tkaniny, nawet w upalne dni można się wygodnie poruszać.

O ile nosimy je na co dzień, to nie ma żadnego problemu. Jak się jednak mają krótkie spodnie jako odzież robocza w świetle przepisów BHP? Czy i kiedy można je nosić w pracy?

Krótkie spodnie a przepisy BHP

Co ciekawe nie ma przepisów, które jednoznacznie zakazują noszenia krótkich spodni jako odzieży roboczej. Interpretując to dalej - jeśli coś nie jest zabronione to jest dozwolone. Jeśli więc pracownicy hal, magazynów, firm budowlanych czy hydraulicznych uznają, że w takiej odzieży jest im wygodnie, to jak najbardziej mogą ją nosić. Wyjątkami są oczywiście sytuacje, kiedy pracownicy mogą mieć kontakt z substancjami szkodliwymi, wtedy zarówno całe ręce, jak i nogi muszą być odpowiednio zabezpieczone. Chodzi tu o zminimalizowanie niebezpieczeństwa, jakie mogłaby zagrażać zdrowiu pracowników podczas kontaktu mocnych i niebezpiecznych sytuacji ze skórą.

BHP pracodawcy

To, że przepisy nie zabraniają noszenia krótkich spodni jako odzież roboczą, wcale nie znaczy, że pracodawca w swoim regulaminie nie umieści takiej adnotacji. Jednak podczas niektórych prac, zwłaszcza budowlanych, gdzie ma się kontakt z różnymi narzędziami i często ostrymi elementami, dobrze, żeby jednak skóra była zabezpieczona. Długie spodnie mogą chronić choćby przed skaleczeniem czy przecięciem skóry drutem. W pracy monterów, hydraulików zdecydowanie odpowiednie zabezpieczenie skóry jest ważne. W zawodach takich jak kurier czy magazynier, dowolność w doborze długości spodni jest większa.

Jakie spodenki wybrać?

Krótkie spodenki mogą być typowo monterskie - z licznymi kieszeniami, wyposażone w odblaski, czy nawet na szelkach. Oferta jest szeroka i każdy pracodawca znajdzie takie modele, które nie tylko będą zgodne z BHP, ale także będą zapewniały komfort podczas noszenia. Obecnie szeroki wybór takiej odzieży to też ich o wiele większa estetyka. Kiedyś wybór nie był zbyt duży, często też te ubrania były bardzo do siebie podobne, a noszenie ich nie było wcale związane z komfortem.

Gdzie najlepiej kupić odzież roboczą?

Zdecydowanie najlepszą opcją są hurtownie z odzieżą BHP, jednak są one stopniowo wypierane przez zakupy online. Często można te same lub podobne modele znaleźć w niższej cenia, a niektore sklepy oferują od razu nanoszenie takich nadruków jak choćby logo firmy. Spójny strój pracowników prezentuje się dobrze i profesjonalnie. Można wybrać gotowe zestawy składające się z kilku elementów garderoby, albo dobrać je samemu według własnego upodobania.

Co z komfortem pracy?

W letnie i upalne dni, kiedy pracownicy często wykonują swoją pracą na zewnątrz, krótkie spodnie byłyby o wiele bardziej komfortowe. Jednak należy pamiętać, że bezpieczeństwo podczas pracy jest najważniejsze. Poniżej przedstawiamy, ak można poprawić komfort pracy w letnie dni:

l    wybierajmy długie spodnie w jasnych kolorach;

l    przewiewne materiały;

l    zapewnijmy pracownikom dostęp do wody pitnej;

l    miejsce w cieniu na przerwę na pewno spotka z dobrym odbiorem.

Co poza butami zwiększy komfort pracy?

Ubiór w letnie dni to nie tylko spodnie czy szorty, ale cała garderoba pracownika. Jeśli chodzi o samą koszulkę to powinna być z naturalnych i przepuszczających powietrze tkanin. Świetnie nadają się t-shirty bawełniane. Latem warto też i w tym zakresie postawić na jaśniejsze kolory - biały, jasny szary czy błękitny. Letnie obuwie powinno być, jeśli tylko warunki pracy na to pozwalają lżejsze i z wywietrznikami. W sklepach z odzieżą BHP jest cała masa modeli, które wyglądają jak adidasy. Nie zapominajmy także o nakryciu głowy, jeśli pracownicy nie muszą nosić kasków, warto ich wyposażyć w czapki z daszkiem, które uchronią przed upalnym powietrzem.