Odzież robocza do pracy w niskich temperaturach – co powinien nosić pracownik?

Wykonywanie niektórych zawodów jest nierozerwalnie związane z trudnymi warunkami pracy, na przykład w niskiej temperaturze. Zawody związane z pracą w chłodniach najczęściej mają miejsce w przemyśle spożywczym i rybnym, ale również w magazynach lub hurtowniach. Temperatura w takich miejscach spada do zera stopni, a czasami niżej. Długie i częste przebywanie w chłodniach sprzyja przeziębieniom, odmrożeniom i chorobom płuc. Aby temu zapobiegać i zapewnić należytą ochronę, pracownicy i pracodawcy powinni pamiętać, że potrzebna jest specjalna odzież robocza do pracy w niskich temperaturach. Jakie dokładnie elementy mieszczą się w tym pojęciu? Czym powinna się cechować? Sprawdzamy!

 

Odzież robocza do pracy w niskich temperaturach, czyli jaka?

Temperatura +4 stopnie Celsjusza jest temperaturą graniczną, co oznacza, że poniżej każdy pracownik powinien posiadać specjalną odzież roboczą do pracy w niskich temperaturach, w której będzie mu zwyczajnie ciepło. Jej głównym zadaniem jest powstrzymanie wychłodzenia ciała i spadek temperatury poniżej 36 stopni Celsjusza. Taka sytuacja może prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji zdrowotnych. Przede wszystkim wyziębienie ogranicza znacznie motorykę, co bardzo utrudnia wykonywanie pracy. Zwłaszcza gdy powierzone zadania wymagają dużej sprawności manualnej. Długie przebywanie w takim stanie zawęża również zdolności psychofizyczne. Wychłodzony organizm skupia się przede wszystkim na podstawowych czynnościach, przez co praca staje się nieefektywna. Odzież ochronna do pracy w niskich temperaturach ma przeciwdziałać niebezpiecznym spadkom temperatury ciała, jednocześnie zapewniając komfort podczas pracy. Warto sięgać po ubrania wysokiej jakości, wytrzymałe i dobrze dopasowane, ponieważ zapewni to bezpieczeństwo w miejscu pracy dla wszystkich pracowników. 

 

Wybór odzieży roboczej do pracy w niskich temperaturach

Pierwszym i najważniejszym kryterium stawianym przy wyborze ubrań ciepłochronnych powinny być warunki temperaturowe na stanowisku pracy. Należy zauważyć, że w chłodniach temperatury są bliskie 0 stopni Celsjusza, natomiast w mroźniach temperatura może spadać nawet do -49 stopni Celsjusza. Takie warunki pracy przez kilka godzin dziennie to nie lada wyzwanie dla ludzkiego organizmu. Również rodzaj wykonywanej pracy czy wymagane zaangażowanie fizyczne determinują rodzaj potrzebnej odzieży ochronnej. Te czynniki dodatkowo przyspieszają wyziębienie ciała, dlatego trzeba je również brać pod uwagę, wybierając odzież roboczą do pracy w niskich temperaturach. Liderami rynku tego typu odzieży jest niemiecka firma Planam z ponad 25-letnim doświadczeniem oraz założona w latach 80-tych we Francji firma Delta Plus.

 

Odzież robocza do pracy w niskich temperaturach – podział

Odzież ochronna dla pracowników, którzy pracują w trudnych warunkach, jest nie tylko konieczna z punktu widzenia ochrony zdrowia i życia. Zapewnienie odpowiedniej odzieży roboczej do pracy w niskich temperaturach jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Należy również pamiętać, że żaden z elementów takiego ubioru, nie powinien ograniczać zdolności ruchowych. Prawidłowo ubrany pracownik do pracy w chłodni lub mroźni powinien mieć kombinezon, obuwie, bieliznę termoaktywną, skarpety, czapkę i rękawice.

 

Kombinezon izotermiczny

Kombinezon jedno lub dwuczęściowy to najważniejszy i podstawowy element odzieży roboczej do pracy w niskich temperaturach. Przebywanie w zimnym mikroklimacie przez 8 godzin dziennie jest dla ludzkiego organizmu ogromnym wyzwaniem. Kombinezony mają za zadanie utrzymać prawidłową temperaturę ciała i nie dopuścić do wyziębienia. Jest to możliwe dzięki specjalnej konstrukcji. Kombinezony do pracy w chłodniach lub mroźniach nie posiadają zbędnych otworów, przez które mogłoby dostawać się do wnętrza zimne powietrze. Minimalizowany jest w ten sposób bezpośredni kontakt ciała z chłodem otoczenia. Odpowiednia izolacja odzieży roboczej do pracy w niskich temperaturach, jak kurtka do chłodni Planam  gwarantuje poczucie komfortu i ciepła przez cały dzień. Dzięki zastosowaniu ciepłego i miękkiego polaru od środka, dodatkowym ściągaczom przy rękawach i nogawkach oraz wysokim stójkom przy szyi, kombinezony są wygodne i nie ograniczają ruchów, zachowując przy tym najwyższe standardy izotermiczne. Jeśli wybór pada na kurtkę i spodnie, należy pamiętać, aby nachodziły one na siebie. Doskonale sprawdzają się tu ogrodniczki ocieplane ICEBERG dla chłodni lub ogrodniczki do zamrażalni AUSTRAL II. Najlepsze, całościowe zabezpieczenie przed zimnem tułowia i kończyn zapewnia jednak kombinezon jednoczęściowy, jak dostępny w ofercie sklepu model IGLOO II firmy Delta Plus.

 

Obuwie

Posiadanie specjalnego obuwia przy trudnych warunkach pracy jest uregulowanie przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Najczęściej mają one wzmocnione noski oraz cholewkę od góry, które chronią stopę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Ocieplane obuwie jest również częścią odzieży roboczej do pracy w niskich temperaturach, jak buty ESKIMO Delta Plus. Charakteryzuje się ono podeszwą antypoślizgową, wodoodpornością i dodatkową wyściółką zapewniającą utrzymanie prawidłowej temperatury stopy. 

 

Rękawice robocze do pracy w niskich temperaturach

Do środków ochrony indywidualnej należą również rękawice ochronne. Ich głównym zadaniem jest izolacja przed bezpośrednim kontaktem z zimnym powietrzem. Rękawice do pracy w chłodni, podobnie jak i wszystkie pozostałe rękawice ochronne, muszą zabezpieczać dłoń przed uszkodzeniami i skaleczeniami. Materiał jest wzmocniony, zwłaszcza od wewnętrznej strony, zszyty mocnymi nićmi. Dodatkowo rękawice robocze zimowe BOROK mają za zadanie zapewnić ciepło przez długie godziny. Są również ergonomiczne i dobrze układają się na dłoni, aby pracownik mógł bez problemów wykonywać powierzone mu zadania.

 

Pozostała odzież robocza do pracy w niskich temperaturach

Do prac w chłodniach i mroźniach dobrze zaopatrzyć się również w dodatkowe ocieplenie w postaci bluzy polarowej np. Relax firmy Panam. Zapewnia doskonałą izolację, pozwalając jednocześnie ciału oddychać. Czapki to również niezbędne elementy odzieży roboczej do pracy w niskich temperaturach. W zależności od warunków otoczenia oraz potrzeb użytkownika można używać specjalnych podwójnych czapek z materiału akrylowego JURA lub czapki z materiału polarowego KARA. Do zadań specjalnych lepiej używać kominiarek lub czapek z nausznikami NORDIC, które posiadają dodatkowe ocieplenie i zabezpieczają również szyję.