Jak skutecznie czyścić ubranie robocze?

Odzież BHP to niezbędne wyposażenie pracowników - jeśli chcemy, aby służyła nam jak najdłużej, przede wszystkim warto wybierać odzież wysokiej jakości. Kolejnym krokiem zaś jest odpowiednia pielęgnacja takiej odzieży - nawet najlepsze ubrania zużyją się szybciej, jeśli nie będziemy o nie dbać.

Podczas codziennego dbania o odzież roboczą, ważne jest również jej przechowywanie - dobrze jest trzymać ją w miejscu suchym, z dala od substancji chemicznych, które mogą powodować jej zabrudzenie, zawilgocenie lub zmianę zapachu. Starajmy się zawsze odwieszać ją na miejsce lub składać na półkę - najważniejsze, aby nie leżała zwinięta w kącie, gdzie nie ma szans dobrze wyschnąć, ani wywietrzeć. Warto pamiętać również, aby odzieży roboczej nie wystawiać bezpośrednio na światło słoneczne, ponieważ może to osłabić materiał, z którego jest wykonana a jej kolory mogą wyblaknąć.

Przygotowanie odzieży roboczej do prania

Podstawowa zasada to przestrzeganie informacji zawartych na metkach odzieży roboczej. Co jednak, jeśli zostały one wycięte, bo z jakiegoś powodu przeszkadzały na ciele?

Luźne zabrudzenia, których możemy się pozbyć z odzieży, należy zetrzeć z powierzchni ubrań wilgotną szmatką - zwłaszcza, jeśli chcemy ubrania wyprać w pralce. Dobrym rozwiązaniem będzie też przepłukanie odzieży. Pamiętajmy również o dokładnym opróżnieniu kieszeni (a w stroju roboczym naprawdę wiele rzeczy potrafimy do nich chować).

Podobnie jak w przypadku codziennej odzieży, przed praniem ubrania roboczego dobrze jest zapiąć wszystkie zamki błyskawiczne i zabezpieczyć rzepy, aby nie zahaczyły o inne elementy. Czasem warto także przewlec ubranie na lewą stronę - to pozwala szybciej wypłukać zapach z tkaniny.

Instrukcja prania odzieży roboczej

Przede wszystkim - nie zwlekaj! Brudną odzież należy prać od razu po zabrudzeniu, ponieważ wraz z upływem czasu brud twardnieje i ubrania robocze stają się jeszcze trudniejsze do wyczyszczenia. Brudna odzież szybciej się zużywa i traci swoją funkcjonalność, a przez to - nie zapewnia już takiego bezpieczeństwa jak wtedy, gdy jest czysta.

Ubrania roboczego nie należy prać razem z ubraniami, w których chodzimy na co dzień, ponieważ te mogą się zabrudzić lub może dojść do zanieczyszczenia krzyżowego drobnoustrojami.

Jakie środki chemiczne nadają się do prania odzieży roboczej?

Do prania ubrań ochronnych najlepiej używać delikatnego detergentu, który w składzie nie zawiera wybielaczy, mogących uszkodzić odzież - agresywne chemikalia mogą np. osłabić palność tkanin bawełnianych w stroju mającym chronić przed ogniem.

Do pielęgnacji odzieży roboczej nie stosuje się płynu zmiękczającego - podobnie jak w sportowej odzieży, płyn zmiękczający zatyka pory tkanin i te tracą swoje właściwości oddychające. Środki zmiękczające do prania ubrań zawierają w swoim składzie cząsteczki łatwopalne i również mogą osłabiać właściwości ochronne odzieży trudnopalnej.

Jak wydłużyć żywotność Twojej odzieży roboczej?

Wybierając odzież roboczą, dobierz właściwy rozmiar - zbyt duże lub za małe ubranie z pewnością szybciej się zużyje (np. wystrzępi się na brzegach, pękną szwy itp.) lub będzie Cię tak irytować, że po krótkim czasie je wyrzucisz.

Ważne, aby regularnie sprawdzać stan odzieży roboczej - tylko czysta i nieuszkodzona zapewni Ci pełne bezpieczeństwo w pracy. Wszelkie uszkodzenia należy zgłaszać przełożonemu i naprawiać - trzeba to jednak robić przy użyciu tych samych materiałów, aby odzież robocza nadal spełniała normy i nie straciła swoich właściwości.

Odzież wodoodporną co kilka miesięcy powinno się impregnować po praniu, aby utrwalić jej hydrofobowe właściwości - można to zrobić odpowiednim detergentem w osobnym cyklu prania lub specjalnym sprayem impregnującym.

Tak pielęgnowana odzież robocza powinna posłużyć nam kilka lat, nie tracąc swoich cech charakterystycznych i dając nam taką ochronę, jakiej od niej oczekujemy.