Praca na drabinie – zasady, przepisy i środki ochrony przed upadkiem

Niezależnie od tego, co myślisz wedle przepisów praca na drabinie traktowana, jest jako praca na wysokości. Wystarczy, że znajdziesz się co najmniej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Już w takiej sytuacji wiąże się to z określonymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa. Istnieją zasady, których należy bezwzględnie przestrzegać. Chcesz je poznać? Czytaj dalej! 

Praca na drabinie jest pracą na wysokości

Wyjaśnijmy do dokładniej, ponieważ w pewnych sytuacjach niezupełnie tak to wygląda. Tak wiemy, przepisy nigdy nie mogą być jasne i klarowne. Aby nie dać się zaskoczyć trzeba poświęcić im sporo uwagi i skupienia.

Jak już wspomnieliśmy, praca na drabinie staje się pracą na wysokościach dopiero po przekroczeniu magicznej odległości 1 m między stopami pracownika a podłożem. Czy zatem, jeśli platforma, na której stoi, znajduje się 99 cm nad powierzchnią, to jego praca kwalifikowana jest jako praca na wysokości? Według przepisów BHP – nie. Wtedy nie są konieczne dodatkowe badania wysokościowe świadczące o przydatności do wykonywanych zadań. Z kolei w przypadku pracy na drabinie powyżej jednego metra już tak. Upadek pracownika, który nie przeszedł takich badań, może ściągnąć na głowę pracodawcy poważne kłopoty. 

Poza tym praca na drabinie nie jest uznawana za pracę na wysokości, jeśli jej konstrukcja używana jest wyłącznie do komunikacji między różnymi poziomami.

Jak zadbać o bezpieczeństwo pracy na drabinie?

Prace wykonywane z drabiny zaliczane są do szczególnie niebezpiecznych. Może wydawać Ci się to zabawne, jeśli pomyślisz o wysokości 1 m. W końcu co może się stać, gdy ktoś spadnie z tej wysokości? Zazwyczaj nic poważnego – drobne stłuczenia czy otarcia. Jednak niefortunny upadek może być powodem złamań lub urazów głowy. Wtedy już przestaje być zabawnie.

Przestrzegaj określonych zasad!

Pierwsza brzmi – zapoznaj się z instrukcją korzystania z drabiny. W końcu ich rodzajów jest sporo. Należą do nich choćby wolnostojące, przystawne czy przegubowe, a każda ma inne przeznaczenie. Tu klaruje się kolejna reguła – dobierz właściwą drabinę do charakteru pracy. Dzięki temu zadbasz nie tylko o jej użytkownika, ale też wszystkich znajdujących się wokół. Pamiętaj także, aby okresowo przeprowadzać przeglądy techniczne. Ostrożności nigdy za wiele. Ponadto, drabiny nie można przeciążać. Waga użytkownika wraz z wyposażeniem nie może przekraczać granicy nośności ustalonej przez producenta. Bezpieczne korzystanie z drabiny to także zapewnienie asekuracji drugiej osoby oraz odpowiedniej odzieży roboczej i ochronnej. Oczywiście trzeba znać też przepisy BHP – przynajmniej te podstawowe.

Praca na drabinie – najważniejsze przepisy BHP 

To w jaki sposób wykorzystujesz drabinę na własny użytek to wyłącznie Twoja sprawa. Żadne przepisy ani normy w to nie ingerują. Jednak dla własnego dobra warto znać kilka przepisów BHP. Natomiast, w przypadku profesjonalnego zastosowania drabin do pracy to już obowiązek.

Najważniejsze jest, aby konstrukcja drabiny została stabilnie przymocowana do podłoża. Dzięki temu użytkownik może pracować bez obawy o zachwianie i upadek. W przypadku drabin jednobiegowych należy zamocować je także do stałej konstrukcji. Ponadto przepisy BHP jasno określają stan techniczny przeznaczonej do pracy drabiny. Ogólnie mówiąc, powinna być w doskonałej, a przynajmniej bardzo dobrej kondycji. Dodatkowo użytkownik musi mieć zapewnioną możliwość chwycenia balustrady, poręczy lub innego elementu stałego.

Asekuracja przy pracy na drabinie

Jakkolwiek przepisy BHP o pracy na drabinie tego nie wymagają, to asekuracja drugiej osoby bywa naprawdę przydatna. Z pewnością dodaje to kilka punktów do ogólnego komfortu użytkownikowi i dzięki temu może sprawniej i pewniej wykonać powierzone mu zadania. Z tego powodu część zakładów pracy wymaga, aby przeprowadzanie prac na drabinie odbywało się w zespołach dwuosobowych. Asekuracja nie polega jednak na podtrzymywaniu drabiny, tak jak to właśnie sobie wyobrażasz. Chodzi tu raczej o zapewnienie bezpieczeństwa w strefie, w której ona stoi. Zadaniem osoby asekurującej jest więc ograniczenie dostępu niepożądanych osób w pobliżu konstrukcji.

Odzież robocza i ochronna

Musisz wiedzieć, że do pracy na drabinie może przystąpić tylko pracownik ubrany w odpowiednią odzież ochronną. Jeśli pracuje na zewnątrz, to koniecznie dostosowaną do pory roku. Jakie elementy powinny znaleźć się w jego wyposażeniu? Z pewnością rękawice robocze oraz buty z podeszwą antypoślizgową. Co więcej, pracownik powinien mieć na głowie hełm ochronny z aktualną datą ważności, kamizelkę ochronną oraz pozostałe środki ochrony indywidualnej, jeśli wymaga tego sytuacja. Na przykład podczas wykonywania prac powyżej 2 m powinien używać szelek ochronnychlinką bezpieczeństwa i urządzeniem samohamownym.

Akcesoria

Co jeszcze jest składnikiem indywidualnego sprzętu chroniącego przed upadkiem? Praca na wysokościach wymaga czasem dodatkowych akcesoriów zabezpieczających, np. haków, zatrzaśników czy urządzeń samozaciskowych. Gdybyś szukał, to wszystkie niezbędne akcesoria i elementy odzieży ochronnej znajdziesz u nas.

Pełnię bezpieczeństwa zapewnia połączenie wiedzy i wyposażenia

Chyba zgodzisz się, że warto podjąć wszystkie możliwe kroki, aby zapewnić pracownikom maksimum bezpieczeństwa. Dlatego przedstawienie im przepisów BHP czy zaopatrzenie ich w odzież ochronną powinno być sprawą oczywistą. Pamiętaj też, że zanim przystąpią do jakichkolwiek robót muszą zostać dokładnie zapoznani z działaniem każdego elementu wyposażenia.