Spodnie robocze do pracy na budowie? Dokonaj mądrego wyboru!

Czym charakteryzuje się praca na budowie? Mimo że wiele zależy od zajmowanego stanowiska, to jednak większość załogi regularnie mierzy się z wyczerpującymi zajęciami fizycznymi. Należy również wspomnieć o licznych niedogodnościach – nieustający hałas, wysoka temperatura powietrza i wszechobecny pył to przecież czynniki negatywnie wpływające na samopoczucie. Podczas całego procesu dochodzi też do groźnych wypadków, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia każdego człowieka. Dlatego warto pamiętać o odzieży ochronnej. Najlepsze spodnie robocze do pracy na budowie? Postaramy się udzielić jasnej i klarownej odpowiedzi!

Jaką rolę pełni odzież robocza? Ekwipunek, który przydaje się na budowie!

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że wszelkiego rodzaju prace na budowie narażają zatrudnione tam osoby na oddziaływanie niebezpiecznych czynników. Trzeba jednak zaznaczyć, że profesjonalne wytyczne mogą ograniczyć liczbę wypadków do całkowitego minimum. Szczególne zasady bezpieczeństwa i higieny regulowane są aktami prawnymi, dzięki czemu określone zasady obowiązują na wszystkich placach budowy.

Zagrożenie dla człowieka stanowią przede wszystkim czynniki mechaniczne. Ruchome części maszyn, poruszające się środki transportu, ostre i spadające elementy, a także nierówne przestrzenie – to wszystko może być powodem groźnego urazu. Ochronę stanowi jednak specjalnie przygotowana odzież, składająca się z kilku ważnych części. Znajdują się tutaj środki zabezpieczające kończyny górne (czyli np. funkcjonalne rękawice), elementy zasłaniające oczy i twarz (do tego grona zalicza się m.in. gogle, przyłbice czy okulary) oraz akcesoria chroniące słuch (nauszniki i wkładki przeciwhałasowe). Nie można również zapomnieć o wszelkiego rodzaju nakryciach głowy, czy też maskach, linkach bezpieczeństwa, a także trwałych spodniach ochronnych.

Wszystko to wchodzi w skład środków ochrony indywidualnej. Różnorakie elementy i akcesoria mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo każdemu pracownikowi budowy. Wystarczy tylko postępować zgodnie z wytycznymi, aby używać ekwipunku we właściwy sposób. Zasady BHP jasno dają do zrozumienia, że brak stosownego asortymentu jest wręcz niedopuszczalny.

Potrzebujesz spodni roboczych na budowę? Poznaj oficjalną klasyfikację

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z dnia 9 marca 2016 roku w sprawie środków ochrony indywidualnej zaznacza, że odzież ochronna podlega trzystopniowej kwalifikacji. Jeśli szukasz ubrania nadającego się na budowę, to powinieneś zainteresować się dwoma oznaczeniami. Do pierwszej kategorii zalicza się wyposażenie z impregnowanych tkanin (np. pyłochłonnych, kwasoodpornych czy trudnopalnych). Taka odzież zabezpiecza przed zabrudzeniami nieszkodliwymi dla zdrowia oraz powierzchownymi uszkodzeniami mechanicznymi. Strój zapewnia również ochronę przed warunkami atmosferycznymi oraz zbyt gorącymi źródłami ciepła.

W drugiej kategorii znajdują się ciuchy, które stanowią osłonę przed bardziej szkodliwymi czynnikami. Ubiór przygotowany jest na kontakt z silnymi substancjami chemicznymi. Nie bez powodu stosują go również drwale, bo trwały i solidny materiał pomaga zatrzymać źle wymierzone cięcia. To także w tej klasyfikacji znajduje się odzież ostrzegawcza, zapewniająca widoczność z dużej odległości. Kupując spodnie na budowę lub remont, posiłkuj się więc konkretną kategorią.

Spodnie na budowę? Zwróć uwagę na materiał ochronny!

Dobrze, jeśli odzież robocza stworzona została z właściwego i bezpiecznego materiału. Wszak spodnie ochronne powinny poradzić sobie z niebezpieczeństwami czyhającymi na budowie. Częstym włóknem, wykorzystywanym przy produkcji specjalistycznej odzieży jest bawełna. Dzięki temu wyposażenie cechuje się lekkością, a jej zdolność do „oddychania” znajduje zastosowanie przy ciepłych i suchych warunkach atmosferycznych. Pamiętaj jednak, że zbyt duży dodatek bawełny może negatywnie wpłynąć na komfort pracy. Materiał nie jest dostosowany do zmiennej pogody i zdecydowanie bardziej przydaje się podczas działań wykończeniowych przeprowadzanych we wnętrzach domów i mieszkań.

Zwróć uwagę na poliester i poliamid, których regularnie używa się do stworzenia odzieży ochronnej. Włókna syntetyczne charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością, są także łatwe w pielęgnacji. Nawet domieszka jednego z wymienionych materiałów sprawia, że spodnie stają się bardziej odporne na ścieranie lub inne czynniki materialne. Nie bez powodu poliester i poliamid chwalony jest przez budowlańców, bo gwarantuje bezproblemowe poruszanie się, zachowując przy tym wszelkie właściwości zabezpieczające.

Jakie spodnie ochronne do pracy na budowie? Zainteresuj się modelem roboczym Service+ 6801 Snickers, który wyposażony został w dodatkową ochronę kolan. Spodnie zapewniają też maksymalną swobodę ruchu. Wykonane są również z trwałego, a jednocześnie miękkiego i elastycznego materiału. Warto zwrócić uwagę na produkt AllroundWork + 6200, ponieważ został on wzmocniony materiałem Cordura, zwiększając trwałość na kolanach oraz krawędziach nogawek.