Jaką wybrać odzież do pracy w zamrażalni i chłodni? Skorzystaj ze sprawdzonych porad!

Niskie temperatury mogą mieć duży wpływ na Twoje zdrowie. Zaczynając od zwykłego przeziębienia, a kończąc na ciężkim przypadku grypy – zbyt długie przebywanie w niekomfortowych warunkach na pewno poskutkuje groźnymi dolegliwościami. Dlatego zawsze trzeba dbać o odpowiednie zabezpieczenie. Szczególnie gdy często przebywasz w zimnym środowisku, wykonując w ten sposób ważne obowiązki. Jaką wybrać odzież do pracy w zamrażalni i chłodni? Poznaj odpowiedź na to pytanie!

Praca w chłodni i zamrażalni? Potrzebny będzie specjalistyczny ekwipunek

Musisz wiedzieć, że już przy 4 stopniach Celsjusza nakazuje się używanie odzieży ciepłochronnej. A jak nietrudno zgadnąć, warunki panujące w chłodniach i zamrażalniach są dużo gorsze. Przebywanie w takich miejscach powoduje szybkie wychłodzenie całego organizmu. To zaś wpływa nie tylko na komfort pracy, ale stanowi poważne zagrożenie dla życia. Dość powiedzieć, że wystarczy obniżenie temperatury ciała do 36 stopni, aby zatrudniona osoba była niezdolna do jakiejkolwiek pracy. Taki stan negatywnie odbije się na jej zdolnościach ruchowych i psychofizycznych. Pracownik będzie odczuwał także nasilone dreszcze, co doprowadzi między innymi do zmniejszenia koncentracji.

Dlatego odzież robocza jest niezbędnym elementem całego wyposażenia. Skutecznie ochroni użytkownika przed mrozem, utrzymując stan organizmu na właściwym poziomie. Warto jednak pamiętać, by ubiór był w pełni dostosowany do warunków klimatycznych. Trzeba wziąć pod uwagę nie tylko temperaturę otoczenia, lecz także rodzaj wykonywanej pracy. Powód jest prosty – zadania wymagające większego wysiłku doprowadzą do wydzielania się potu. A ten czynnik może doprowadzić do szybkiego wychłodzenia. Odzież ochronna powinna się składać z konkretnego kombinezonu, obuwia, a także rękawic czy czapki. Łatwo więc zauważyć, że cały zestaw musi zawierać w sobie kilka elementów. Ponadto, żadnej części garderoby nie wolno pominąć. Możesz przecież pracować z żywnością – przenoszenie jedzenia gołymi rękami szybko doprowadziłoby do powstania odmrożenia.

Jak używać odzieży ochronnej? Przygotuj się na pracę w chłodni i zamrażalni!

Chcesz dokonać odpowiedniego wyboru w kwestii odzieży ochronnej? Należy przeanalizować sytuację w przedsiębiorstwie, poznając w ten sposób wszystkie wady wynikające z pracy w chłodni lub zamrażalni. Decyzje musi jednak podjąć osoba przeszkolona i odpowiedzialna za bezpieczeństwo w firmie. Tylko ona jest w stanie zapewnić maksymalną ochronę każdemu pracownikowi.

Ubrania powinny być idealnie dopasowane do każdego pracownika. Zbyt ciasne ciuchy uniemożliwiają wykonywanie płynnych ruchów. Podobna sytuacja wystąpi, gdy odzież będzie cechowała się za dużym rozmiarem. Choć wydaje się, że są to błahostki, to jednak mogą one negatywnie odbić się na bezpieczeństwie pracowników. Wyposażenie trzeba także sprawdzać za każdym razem, gdy ktoś chce nałożyć je na siebie. Ubranie nie może nosić żadnych śladów zniszczenia lub nadmiernego zużycia, aby nie narazić pracowników na zagrożenia związane z niską temperaturą.

Jakie czynniki doprowadzają do zniszczenia odzieży? Warto wspomnieć o różnego rodzaju zabrudzeniach, niewłaściwym praniu i złej pielęgnacji. Liczy się też sposób noszenia stroju – jeśli nie będziesz się stosował do zaleceń dotyczących łączenia poszczególnych części ubioru, to całość szybko straci swoje walory ochronne. Gdy dojdzie do przerwania materiału na skutek kontaktu z czynnikami zewnętrznymi, to konieczna będzie wymiana uszkodzonego elementu. Nie można też używać ekwipunku, który został zanieczyszczony środkami chemicznymi.

Jaką wybrać odzież do pracy w zamrażalni i chłodni? Zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii!

To oczywiste, że pracownik powinien założyć profesjonalny ubiór roboczy, a dopiero później wejść do chłodni lub zamrażalni. Dolną i górną część ciała, a także szyję, ramiona i nogi należy okryć warstwą ochronną. Co się stanie, gdy jakieś miejsce pozostanie odsłonięte? Osoba wystawi się wtedy na poważne konsekwencje, które z pewnością doprowadzą do uszczerbku na zdrowiu. Zasady użytkowania specjalistycznego ubioru są bardzo przejrzyste – wszystkie części wyposażenia trzeba do siebie dopasować, odzież musi też nachodzić na siebie.

Kompleksową ochronę gwarantuje na przykład jednoczęściowy kombinezon. Dobrym przykładem jest model do chłodni 5124 marki Planam. Został stworzony z najlepszej jakości materiałów, dzięki czemu gwarantuje ciepłe i solidne zabezpieczenie. Pamiętaj jednak, że odzież sprawdzi się tylko wtedy, gdy połączysz ją z innymi częściami garderoby. Warty uwagi jest również inny produkt – zimowe rękawice robocze BOROK od Deltaplus charakteryzują się grzbietem z poliestru powlekanego PU. Są też wodoodporne, co stanowi ich dodatkowy atut. Podszewka 3M Thinsulate zapewnia zaś niewrażliwość na zimno. Zastanawiasz się jaką odzież wybrać do pracy w zamrażalni lub chłodni? Teraz już nie musisz!