Do jakiej temperatury można pracować na zewnątrz? Poznaj aktualne przepisy!

Praca w miłym i przyjaznym otoczeniu? Każda osoba pragnie znaleźć zatrudnienie w branży, gdzie jej wysiłki zostaną docenione i odpowiednio wynagrodzone. Bo pracodawca powinien przecież zadbać o swoich podopiecznych, dając im jednocześnie dostęp do wszelkich potrzebnych narzędzi. Niezwykle istotne jest również bezpieczeństwo – pracownik ma prawo odmówić wykonywania zadania, gdy cały proces zagraża jego zdrowiu. Dlatego warto wiedzieć, do jakiej temperatury można pracować na zewnątrz.

Jaka temperatura może panować na dworze? Pracodawca musi wziąć to pod uwagę!

Należy już na początku zaznaczyć, że nie istnieją żadne przepisy, które regulowałyby minimalną temperaturę w otwartej przestrzeni. To znaczy, że nawet silne mrozy nie mogą powstrzymać pracowników przed wykonywaniem obowiązków. Trzeba jednak zwrócić uwagę na zasady BHP, bo przełożony musi zadbać o stuprocentową ochronę osób zatrudnionych. A rozporządzenie z dnia 26 września 1997 roku przekazuje wyraźne wytyczne, które każdy pracodawca powinien spełnić.

Niedaleko miejsca pracy musi znajdować się pomieszczenie służące za schron przed nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi. Ciepłe lokum gwarantuje chwilowy odpoczynek, ogrzewając znajdujące się w środku osoby. Daje również możliwość przygotowania ciepłego i smacznego posiłku, co na pewno wpłynie na dobre samopoczucie całej ekipy. Jaka temperatura powinna utrzymywać się w pomieszczeniu? Przyjmuje się, że wystarczy 16 stopni Celsjusza. Warto również pamiętać o wielkości tego miejsca – całkowita powierzchnia nie może być mniejsza niż 8 m2 kwadratowych, a na każdego pracownika powinno przypadać przynajmniej 0,1 m2 wolnego miejsca. Jeśli wybudowanie pokoju nie jest możliwe, należy zorganizować odpowiednie źródło ciepła (np. koksownik).

Niska temperatura na zewnątrz? Pracę umilą regeneracyjne napoje i zdrowe jedzenie

Źródłem przydatnych informacji jest rozporządzenie Rady ministrów z dnia 28 maja 1996 roku w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów. Akt jasno daje do zrozumienia, że rodzaj podawanej żywności trzeba dostosować do warunków wykonywanej pracy. Co jednak ważne, nie każdy zatrudniony może otrzymać bezpłatną pomoc. Przysługuje ona pracownikom, którzy osiągną określony wydatek energetyczny organizmu.

Biorąc pod uwagę okres zimowy (trwający od 1 listopada do 31 marca), wydatek musi wynosić ponad 1500 kcal w przypadku mężczyzn i 1000 kcal, gdy chodzi o kobiety. Gorące napoje powinny być zaś dostarczone, jeśli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza.

Niesprzyjające warunki pogodowe? Odzież ochronna zniweluje działanie temperatury

Przepisy Kodeksu Pracy zapewniają każdemu zatrudnionemu odzież ochronną oraz profesjonalne obuwie robocze. Mowa tutaj o sytuacji, gdy występują określone wymagania technologiczne, sanitarne lub związane z bezpieczeństwem oraz higieną pracy. Na zewnątrz występuje niska temperatura, a to stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia zatrudnionych? Pracodawca musi zadbać, by wszyscy wyposażeni byli w konkretne ubrania – w tym ciepłe nakrycia głowy, a także środki ochrony kończyn górnych i dolnych. Przełożony nie spełnił narzuconych wymogów, narażając w ten sposób ludzi na niebezpieczeństwo? Pracownik może w takiej sytuacji powstrzymać się od wykonywania obowiązków, zachowując jednocześnie prawa do wynagrodzenia.

W jaką odzież najlepiej się wyposażyć? Na pewno przyda się ocieplana kurtka przeciwdeszczowa VWJK04N Vizwell. Produkt zabezpieczy przed działaniem niskich temperatur, inne czynniki pogodowe również nie przebiją się przez solidną ochronę. Dużym atutem kurtki jest jej świetna widoczność – odblaskowe fragmenty rzucają się w oczy, wpływając tym samym na bezpieczeństwo. Ubranie zostało też wyposażone w zapinaną na rzep kieszeń, więc bez problemu schowasz w środku swój telefon. Warto zainteresować się także kurtką roboczą Soft Shell AllroundWork. Odzież została zintegrowana z kapturem, przez co nadaje się na każdą porę roku. Należy wspomnieć, że produkt wykonany został z solidnych i wygodnych materiałów.

Praca na zewnątrz? Uchroń się przed zagrożeniami!

Nawet jeśli pracodawca wywiąże się ze swoich obowiązków i wyposaży swoją firmę w konkretne narzędzia, to niska temperatura może doprowadzić do wychłodzenia organizmu lub silnego odmrożenia. Poszkodowanemu należy udzielić wtedy pierwszej pomocy, wykonując szereg powiązanych ze sobą czynności. Jakie kroki trzeba podjąć, by nikomu nie stała się krzywda?

Pamiętaj, by przenieść osobę do ciepłego pomieszczenia, a dopiero potem przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy. Ważne jest, aby pozbyć się przemoczonej lub zmrożonej odzieży, a także rozluźnić ubranie uciskające obrzęknięte miejsca. Odmrożoną część ciała warto włożyć do zimnej wody, aby później powoli podnosić temperaturę cieczy (aż nie osiągnie ona temperatury pokojowej). Na skórze występują pęcherze lub sine przebarwienia? Skorzystaj z jałowych opatrunków i skontaktuj się z lekarzem.