Jaka temperatura w pracy jest odpowiednia? Czy prawo, technologia i fizjologia mówią to samo?

Podczas pracy z całą pewnością zdarzyło ci się spotkać z różnymi warunkami pracy. Zmienna pogoda, praca w chłodniach, a może przy piecach hutniczych - to wszystko ma ogromny wpływ na to, ile wskazują okoliczne słupki rtęci. Podobnie jest także w zajęciach wykonywanych w zaciszu biura. Tutaj także twój przełożony zobligowany jest do przestrzegania ściśle określonych przepisów. Czasem jednak to, co mówi prawo, nieco odbiega od naszych potrzeb. Jaka temperatura w pracy powinna panować? Oto kilka kluczowych kwestii, o których powinieneś pamiętać.

Praca biurowa, praca fizyczna i lekka praca fizyczna wewnątrz pomieszczeń - czym się różnią?

Ustawodawca ściśle określa, jaka temperatura w pracy powinna być utrzymana. W przypadku zadań wykonywanych w biurze, słupki rtęci powinny wskazywać nie mniej niż 18 kresek. Ta wartość nie każdego ucieszy, bo dla komfortu termicznego może to być zdecydowanie zbyt mało. Najwyższa wartość nie jest określona, więc, czysto teoretycznie, może przybrać dowolną wartość. Dokładnie tak samo jest w kwestii lekkiej pracy fizycznej w pomieszczeniach zamkniętych. W przypadku ciężkich zadań siłowych, paragrafy zastrzegają, że niedopuszczalny jest gdy temperatura wewnątrz pomieszczenia spada poniżej 14 stopni Celsjusza.

woja fizjologia może rozmijać się z tym, co mówi prawo o odpowiedniej temperaturze w pracy. Badania sugerują, że pracownik biurowy najlepiej wykonuje swoje obowiązki w okolicach 20 stopni Celsjusza. Osobiste preferencje będą rozstrzygać, czy będzie to nieco powyżej lub poniżej tej wartości. W przypadku zadań fizycznych, sytuacja nie jest tak oczywista. Przy dużym wysiłku, lekki chłód może być nawet mile widziany przez pracowników. Jednak nadal będą to kwestie subiektywne. Jeżeli te wartości odbiegają od odpowiednich dla ciebie, to warto, żebyś skontaktował się ze swoim pracodawcą.

Co, jeśli utrzymanie odpowiedniej temperatury w pracy nie jest możliwe?

Nie trudno sobie wyobrazić zadania wykonywane w warunkach odbiegających od norm. Praca w temperaturze poniżej czternastu stopni to norma dla osób zajmujących się na przykład chłodniami. Czy to oznacza, że Państwowa Inspekcja zamknie taką działalność? Oczywiście, że tak się nie stanie. Ustawodawca zaznacza, że jeżeli z przesłanek produkcyjnych słupki rtęci powinny wskazywać inne wartości, niż te zapisane w normach, to twój przełożony powinien zapewnić ci odpowiednie środki. Będzie to przede wszystkim odzież, a w sytuacji gdy temperatura w pracy spadnie poniżej dziesięciu stopni, to także posiłki regeneracyjne. Dla kobiet - o wartości tysiąca kalorii, a dla mężczyzn o 500 kalorii obfitszych.

Jaka temperatura w pracy jest odpowiednia na zewnątrz? Zwróć uwagę na kilka szczegółów

Odpowiednia temperatura pracy na otwartej przestrzeni, to także wątek poruszony w ustawie. Wczytując się w nią zauważysz, że pracodawca powinien zapewnić swoim podwładnym bezpieczne pomieszczenie, w którym nie będzie chłodniej niż 16 stopni. Istotne jest także to, że musi to być przestrzeń osłonięta przed warunkami atmosferycznymi, czyli wiatrem i deszczem.

Zbyt wysoka temperatura w pracy - takie określenie właściwie nie występuje w ustawie

Tylko i wyłącznie w przypadku pracowników młodocianych, ustawodawca porusza temat zbyt wysokiej temperatury pracy. Odpowiednia ona dla nich jest, gdy termometry wskazują 30 stopni. Dla osób pozostałych nie ma takiej wartości. Jednak, gdy robi się gorąco, twój przełożony powinien zapewnić ci chłodne napoje. Dzieje się to już przy 25 kreskach wewnątrz i 28 na zewnątrz pomieszczeń.

Wymogi a rzeczywistość - jak temat odpowiedniej temperatury w pracy wygląda w praktyce?

Jeżeli chodzi o praktykę, to powyższe kwestie wyglądają bardzo ciekawie. Odpowiednia temperatura w pracy biurowej zwykle określana jest przez samych pracowników. To oni mają dostęp do klimatyzacji i mogą manipulować wartościami wedle uznania. Jeśli stwierdzisz, że te wartości odbiegają od norm, to konieczna będzie interwencja i założenie ograniczeń. Praca fizyczna, zarówno lekka, jak i ciężka, bardzo często zależy od tematów technologicznych i pogodowych. Dlatego firmy bardzo często zapewniają napoje pracownikom bez względu na wysokość słupka rtęci. Jest to dość powszechna praktyka. Pracodawcy mogą także nie mieć świadomości, jakie trudności napotyka pracownik podczas wykonywania różnych zadań. Gorąca herbata czy butelka wody nie powinna być prośbą niemożliwą do zrealizowania. Dobrze będzie, jeśli zgłosisz takie zapotrzebowanie do swoich przełożonych.

Co jeśli zauważysz odchylenia od norm - sprawdź przyczynę

Jeżeli odpowiednia temperatura w pracy nie jest utrzymywana, warto zatroszczyć się o ten problem. Często może to być spowodowane awarią instalacji i samych termometrów. Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem czy pracodawcą, warto zweryfikować ten temat od razu po pierwszych sygnałach. Jako osoba wykonująca zadania, odniesiesz korzyść w postaci odpowiedniego komfortu, a jako szef ustrzeżesz się przed karami i mandatami. Początkowo, może to być nawet dwa tysiące złotych nałożone przez PIP, jeżeli nie zostanie to skorygowane, ta suma może urosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pamiętaj, że grzywny nie będą nadane, jeśli odpowiednia temperatura w pracy nie jest zachowana z obiektywnych przyczyn technologicznych.